Przytulaski

dnia

Na zdj. kadr z serialu: „Przyjaciele”, reż. D. Crane, M. Kauffman

Jestem typowym przytulaczem – przytulam jak kogoś lubię, kiedy chcę kogoś pocieszyć ale także kiedy cieszę się razem z nim. Przytulania potrzebuję jak powietrza – i dobrze, że tak mnie wychowali bo od lat wiadome jest, że bez czułości mózg nie działa prawidłowo a dotyk okazuje się wyjątkowo ważny dla naszego rozwoju, inteligencji i zdrowia (wspomaga nawet układ odpornościowy!).

Miss You Hug GIF by HULU

Mówi się że do przeżycia, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Aby zachować zdrowie – ośmiu, a żeby się doskonalić – dwunastu – twierdziła przed laty Virginia Satir, słynna amerykańska psychoterapeutka zajmująca się terapią rodzin. Przytulanie wyrzuca nam do organizmu oksytocynę i endorfiny – takie jak po wysiłku fizycznym albo zjedzeniu tabliczki czekolady (człowiek szczęśliwy bez wstawania z kanapy).

friends hug GIF

Udowodniono, że dzieci przytulane od pierwszych dni życia lepiej się rozwijają, a ich mózg sprawniej pracuje (badania dr Nathalie Maitre z Nationwide Children’s Hospital). Badania porzuconych dzieci Mary Carlson i jej męża Feltona Earlsa z rumuńskich sierocińców udowodniły, że dzieci całkowicie pozbawione czułości rozwijają się fizycznie i emocjonalnie gorzej niż dzieci przytulane a słabe rozwinięcie okolicy kory okołooczodołowej pogarsza odczuwanie emocji innych ludzi.

„Jako pierwszy zaobserwował to zjawisko węgierski psychiatra Rene Spitz. Porównał on rozwój dzieci z dwóch żłobków: więziennego, w którym dzieci na co dzień stykały się ze swoimi mamami, oraz z ochronki, prowadzonej przez siostry zakonne, które co prawda karmiły i myły podopiecznych, ale w ogóle ich nie przytulały. Śmiertelność w tym ostatnim zakładzie była druzgocąca: umierało co trzecie dziecko, podczas gdy w więziennym żłobku ani jedno. Jedyną zmienną był dotyk.”

Rewelacyjny przypadek ze szpitala w Massachusetts sprzed 20 lat świetnie obrazuje, jak ważny dla zdrowia jest dotyk:

„W 1995 r. w szpitalu Central Massachusetts Medical Center na świat przyszły bliźniaczki, Kyrie i Brielle. Były wcześniakami, urodziły się dwanaście tygodni przed terminem. Każda dziewczynka ważyła niespełna kilogram. Lekarze umieścili je w osobnych inkubatorach, by zmniejszyć ryzyko infekcji. Kyrie szybko przybierała na wadze i z każdym dniem stawała się coraz silniejsza. Inaczej było z Brielle. Nie rosła, z trudem oddychała, a jej serce było coraz słabsze. Lekarze szykowali rodziców na najgorsze. Kryzys przyszedł trzy miesiące po narodzinach. Brielle nie mogła zaczerpnąć tchu, zaczęła sinieć, a jej serce biło jak szalone. Widząc to, pielęgniarka Gayle Kasparian zdecydowała się na ryzykowny krok. Wbrew przepisom obowiązującym w Stanach Zjednoczonych umieściła Kyrie w inkubatorze siostry. Brielle przytuliła się do niej i wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczęła spokojnie oddychać. Kiedy zapadła w drzemkę, Kyrie objęła ją czule i obie zasnęły. Tętno i temperatura wróciły do normy. Krew ponownie nasyciła się tlenem. Kilka miesięcy później siostry opuściły szpital. Nikt nie miał wątpliwości, że bliskość i dotyk Kyrie uratowały Brielle.”

dog hug GIF

Dr Nicolas Guéguen z Université Bretagne Sud udowadnia, że delikatny dotyk ułatwia zdobycie partnera. Badani w eksperymencie o wiele chętniej kontynuowali znajomość z nowo poznaną osobą, gdy ta delikatnie dotknęła ich w ramię.

„Osoba, która nas delikatnie dotyka, wydaje nam się bliska, sympatyczna, co sprawia, że chętniej spełnimy jej prośbę – w jednym z badań grupa studentów, która była przypadkowo dotykana – chętniej zgadzała się wziąć udział w eksperymencie.”


Leon Ciechanowski, psycholog i kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS

star wars GIF

Przytulanie zwiększa zaangażowanie w relacjach oraz pomaga w porozumiewaniu się – przecież jeden porządny uścisk jest ważniejszy niż tysiąc słów. Przytulanie działa kojąco i dowodzi, że między dwojgiem ludzi zawiązała się faktyczna więź.

Jeżeli jeszcze nie jesteście przekonani, dodam że przytulanie i dotyk zmniejsza ciśnienie tętnicze, łagodzi ból i poziom stresu. Badania prof. Francisa McGlonez z Liverpool John Moores University pokazały, że osoby, które doświadczały nieprzyjemnych wrażeń (np polecono im trzymać dłoń w lodowatej wodzie), odczuwały mniejszy ból, gdy w tym samym czasie były głaskane (uaktywnienie kory przedczołowej). Nerwy wykrywające przyjemny dotyk tłumiły sygnały z nerwów przewodzących wrażenia bólowe. Dotykanie, uciskanie, masaż są metodami stosowanymi w różnych schorzeniach (m.in dolegliwości bólowe, fibromialgia, migrena)

harry potter film GIF

Naukowcy z Wydziału Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Cedars-Sinai w Los Angeles wykazali z kolei, że uciskanie pobudza też organizm do produkcji białych krwinek, a zwłaszcza limfocytów T i B, które pomagają zwalczać wirusy i bakterie. W grupie, która była przez 45 minut masowana, nie tylko wzrastał we krwi poziom białych krwinek, ale też spadał poziom tzw. cytokin zapalnych, czyli białek, które wywołują choroby autoimmunologiczne, m.in. toczeń. „

Czyli zamiast macania ekranu swojego telefonu dziś wieczorem idź kogoś przytul!

Guardians Of The Galaxy Vol 2 Do You Need A Hug GIF
Gify pochodzą z giphy.com
Reklamy

2 Komentarze Dodaj własny

  1. Olga pisze:

    No ja kocham się przytulać!

    1. Psuj pisze:

      Ja też! (chociaż zależy kto jest odtulającym) 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s